Americký vzdělávací systém – úsvit konce

Vzdělání

Jak se Bill Gates snaží zničit školství (případně svět)? Je jednotné testování tou správnou cestou k měření úspěchů? Proč Amerika ve školství právě prochází obdobím temna? Jak vede autonomie ke korupci a diktatuře? A jak si stojí Česká republika – stát, ve kterém si myslíme, že jsme neustále ve všem pozadu, za ostatními zeměmi?

Osobní zkušenosti ze západu

Na úvod začnu od konce a shrnu, co jsem většinou psal už ve svých článcích o cestování. Kvalita vzdělání se mezi jednotlivými evropskými zeměmi liší výrazně. Jde o můj subjektivní pohled, který jsem načerpal z komunikace s lidmi a čtením internetových článků. Může a nemusí odrážet skutečnou realitu. Ale za ty roky cestování si nějaký odhad troufnu udělat.

Ve Španělsku se mi lidé stěžovali, že kvůli hloupé Evropské unii museli na univerzitách zavést státní závěrečné zkoušky a závěrečné práce. Navíc je po nich požadována angličtina. Za ty 3 měsíce, co jsem trávil čas s tamními studenty, jsem potkal pouze jednoho, který nestudoval humanitní obor. Ten mi řekl, že za kapitánský kurz na lodi dostal jako bonus 58 kreditů a mohl tedy přeskočit jeden rok strojárny. Člověk, u kterého jsem si pronajímal pokoj, byl středoškolský učitel angličtiny. I tak byl velký problém se s ním anglicky domluvit. Skutečné vědy ve Španělsku asi obecně moc netáhnou, navíc kvalita bude nejspíš celkem bídná. Do Anglie dnes přichází kvůli krizím velké množství Španělů, kteří poté pracují v pohostinství nebo při komunikaci s lidmi (bydlel jsem se třemi Španělkami). Nikdy ne na kvalifikovaných pozicích (na nějaké hodnocení je jich tady dost).

Ve Francii jsem nikdy nežil, ale slyšel jsem, že situace je podobná. Lidé se stěží naučí angličtinu. Univerzity nemají vstupní požadavky na percentil a berou každého. Pak se také očekává, že většina studentů dostuduje. Aby také ne, když průchozí známka je nastavena na zhruba 30%. Na druhou stranu, v Londýně se občas nějaký kvalifikovaný Francouz vyskytne (narozdíl od Španěla).

O anglických univerzitách toho mnoho nevím. Věk studentů je nižší než jinde a jednotlivé stupně se dají udělat ve věku 20/21/24. Školy jsou mnohdy placené a je na ně velký nával. Hlavně čínská smetánka vidí studium svého potomka třeba na Imperial College jako věc prestiže. A tak je cena tlačena nahoru podobně jako nájmy. V kvalifikovaných pozicích inženýrů a vědců Angličany nevidím. Ty náleží Portugalcům, Polákům, Číňanům a jiným.

Z veletrhu univerzit v Londýně jsem si odnesl 2 poznatky. Školy podnikatelství a managementu nabízející diplomy diskutabilní kvality výměnou za ohromné školné se rozlézají jako mor. Těch bylo na veletrhu asi 80% a dodnes mě spamují reklamou na studium, protože jsem tam já blbec nechal svůj mail. Druhým zjištěním bylo, že existují školy, které nabízejí garanci vyznamenání pro x procent studentů – příkladem budiž univerzita v Surrey, která nabízí červený diplom pro 83 procent absolventů bakaláře. Na známky se v anglickém světě hledí hodně a mnohdy je jediným rozhodujícím kritériem pro přijetí do Phd programu. Já se svým českým diplomem, kde se škola „prolézá tak tak“, nemám na slušný doktorát v anglicky mluvícím světě šanci. „Každý“ tady má dobré známky.

Finsko

Mimo západní Evropu zhýralou penězi je situace trochu odlišná. Ve finské Jyväskyle se nachází městská univerzita patřící do top 400 nejlepších na světě (i když já dělal vedlejší techniku nevalné kvality). A štědré peníze, kterými tamní vláda dotuje školství, byly znát. To, co jsme viděli v rámci návštěvy univerzity na katedře fyziky, když mě tam ještě se dvěma spolužáky naše technika poslala, vypadalo jako kdybychom byli v CERNu. Na fyzice v Oxfordu měli „jen" dalekohled na střeše.

Je to ale kvalita základních škol, která Finsko proslavila. Podle testů PISA patřilo Finsku několik let po sobě první místo v kvalitě vzdělávání dětí. Čímž se nám často chlubili. Prý zvedli plat učitelům a zavedli do integrace žáků nové revoluční metody, které umožní vystudovat každému.

V rámci Erasmu jsem se ještě s další českou studentkou vypravil na jeden den na základní školu. Nevím jestli je to tím, že to byla vesnická škola, ale nikdo nám nebyl schopen odpovědět, v čem ta revoluce spočívá. Oba učitelé, kterých jsme se zeptali, nám nezávisle na sobě odvětili: „Jo tyhle testy.“ Pro slabé i nadané studenty prý žádné speciální programy nemají.

Matematika vypadala jako u nás. Počítání příkladů a drcení učiva, protože se klasicky „nestíhá“ (matematik je snad diagnóza). V jiných předmětech ale občas měli blízko k anarchii. Kapuce na hlavě, nohy na stole, hraní na mobilu. Známky nebo poznámky zde neexistují, jiné tresty jsou zde navíc nemyslitelné. Páky žádné nejsou a tak se žáci mohou rozhodnout, že nebudou dělat vůbec nic. A občas to udělají.

Jak to Finové dělají, to nevím. Asi je třeba se spolehnout na internetové články, že je učitel respektovaná profese, má vysokou míru autonomie (inspekce zde nejsou) a že na sobě všichni „pracují“ od 70. let. Hlavně se neptat, co to znamená. Občas se ozývají v Česku hlasy, že je třeba převzít finský model, protože je nejlepší na světě. Který taky nikdo neví, co znamená. V testech se však nacházejí i země, které jsou dole. Jednou z nich je USA.

Amerika

Dostala se mi do ruky kniha „Smrt a život velkého amerického vzdělávacího systému“ od Diane Ravitch. Informace v ní jsou celkem drsné, proto tento článek píšu. Autorka se v knize věnuje historii vzdělávání v USA, od 60.let až po současnost. Snaha stát se modelovým školním systémem ve světě vedla k postupnému úpadku. Někde až k úplnému udušení jakýchkoliv snah předat žákům znalosti. Výsledkem je země se 14 procentní negramotností v průměru a 11 procentní pro čerstvé odmaturované. Univerzity hlásí až třetinu studentů, kteří mají problémy se základy čtení, psaní a počítání. Současně se zamýšlí, jak se k tak alarmujícím výsledkům mohli dostat.

Bohužel posledních 50 let jsou roky plné seběvedomých prohlášení, autokracie, šikany a korupce. Nikdo z velkých reformátorů popsaných níže nebyl nikdy potrestán. Přestože mnohdy zničili život mnoha lidem, výsledky to téměř nikdy nepřineslo a na konci se prostě jen posunuli „škodit“ někam jinam.

Úkol zněl jasně – musejí projít

Nejznámější příklad je program George Bushe „No Child Left Behind“ z roku 2000. Myšlenka byla jednoduchá – naučit všechny bez výjimky do roku 2014 číst a počítat. Proces měli ověřovat standardizované národní testy. Funkčnost měl zajišťovat systém trestů pro školy, které požadavky nesplní. Od mírných trestů po dvou letech (volný transfer do jiné školy) po úplnou restrukturalizaci (eufemismus pro zavření) po pěti letech. Málokdo tehdy v euforii pro změnu protestoval. Alespoň tedy politici ne.

Mnohým školám se však splňovat požadavky nedařilo. Přes všechna zvyšování platů učitelům, transformace škol na podnikové modely nebo zmenšování tříd, zůstávaly statistiky neúprosné. Ty, které dostaly více hendikepovaných studentů nebo neanglicky mluvících dětí se dostávaly do problémů. I některé školy dříve považované za elitní musely zavřít. Na druhý den se odpadlíci objevili u dveří jiné školy a postupně začali kumulovat problémy tam. Kniha přímo přirovnala situaci k „počítačovému viru“.

Učitelé a ředitelé byli mnohdy nuceni k logickému kroku – ať už přímo k podvádění, manipulaci s potřebným skóre (na percentil 95 najednou stačilo 30%) nebo učení, jak správně vyplňovat testy. Protože osnovy jsou v Americe hodně volné, mnoho škol se uchýlilo k tomu, že už učilo pouze čtení a počítání. Ani na středních školách už mnohdy nezbýval prostor pro zeměpis, fyziku nebo biologii. Jenže – ani celodenní výuka matematiky denně nenaučilo žáky lépe počítat. Pouze lépe vyplňovat testy. Obecný nebo jakýkoliv rozhled na bázi znalostí se vytratil. Zato některým školám výrazně stouply výsledky testů.

První pokusy

V roce 1988 dostal Tony Alvarado úplnou kontrolu v reformách nad okrskem 2 v New Yorku. Během 10 let se z podprůměrného regionu stal 2. nejlepší z celkem 32 okrsků města. V celé zemi se psaly opěvné ódy na člověka, který byl předtím vyhozen z 4. okrsku kvůli finančním machinacím. Mnohé rodiny se dokonce začali do regionu stěhovat kvůli škole.

Jenže to bylo právě ono. Rodičům se po 10 letech nezdály některé metody výuky matematiky a začali pochybovat o sebevědomých prohlášeních Alvarada o tom, jak spravil školní systém. Až byly nakonec vydány studie, které odhalily skutečnou korelaci mezi stěhováním lidí a výsledky testů. Když se reformy rozkřikly (sám Alvarado se o to šikovně přičinil), přitáhlo to do regionu více bílých rodin. Bílí studenti začali měnit poměr škol výrazně ve svůj prospěch na úkor těch černošských a hispánských, kteří mají tradičně o dost horší výsledky. Navíc těch několik málo, které zůstaly „černošské“, byly stále pod průměrem.

Když vycházeli na světlo studie o škodlivosti odčerpávání více motivovaných studentů z jiných regionů, Alvarado už byl dávno za horama a dolama v San Diegu, kde se svým protějškem Alanem Bersinem připravovali další reformu za miliony dolarů. Bersin byl ale o poznání drsnější. Od města dostal volnou ruku a vyházel 90 procent ředitelů, čímž vyslal jasnou zprávu svým oponentům. Poté dosadil své lidi. Ředitele i učitele pak pravidelně kontroloval a přezkoumával. Platy učitelům šly výrazně nahoru – měly je k práci motivovat. Pokud ale někoho vyhodil, předtím ho ještě veřejně zostudil. Bersin byl velmi arogantní člověk, který například v jednom kuse bojoval proti odborům. Chtěl školy řídit jako podniky a učitele vyhazovat třeba z hodiny na hodinu.

Bohatí podnikatelé během let dokonce platili anti-kampaň proti jedinému vysoce postavenenému kritikovi Bersina. Ten bojoval každý rok proti jeho opětovnému zvolení. A to až do roku 2005, kdy po 7 letech rada hlasovala 3-2 v jeho neprospěch, načež rezignoval. Učitelé pamatují na jeho vládu jako na éru strachu, kdy byl vyhozen každý, kdo nesouhlasil s dlouhými hodinami nebo postupy. V jejich hodinách se bez ohlášení objevovaly kontroly a nezřídka končily vyhazovem. Mnoho jich ale stejně skončilo dobrovolně – počet odchodů vysoce převyšoval národní průměr.

Analýza ukázala, že kvalita sice mírně porostla, ale mnohem pomaleji než s ostatními kalifornskými městy. Navíc se míra vyhazovů ze škol zvýšila na 23 procent. Tedy zase, ti slabší odpadli a silnější zlepšili průměr, takže lepší skóre ani nemuselo být kvůli lepším učebním metodám. Dalším zjištěním bylo každodenní 5-hodinové vyučování čtení a matematiky. Nastavené procesy občas vyústily v absurdní situace, jako 3 hodinové bloky čtení ve školce pro 4 leté děti. Jenže nastavená pravidla bylo nutné pod hrozbou trestů dodržovat.

Charterové školy

Jeden z experimentů zahrnoval i tzv. charterové školy. Myšlenkou byly malé, nezávislé třídy někdy i o několika studentech ve vlastní budově nebo na území klasické veřejné školy. Samy si měli určit, jak bude výuka probíhat. Sloužily tedy i k výzkumu, kterými cestami se ubírat. Učitelé měli dlouhé hodiny a vysoké platy (i 130 000 měsíčně,-). K vymoženostem patřilo zbavit se jakéhokoliv studenta nebo metody tvrdé disciplíny, za které by běžná škola mohla lehce skončit před soudem. Výběr studentů probíhal pomocí loterie – počet míst byl omezený. Po několika letech školy vykazovaly skvělé výsledky a vypadaly jako naprostý úspěch. Konečně to vypadalo, že se našla cesta.

Jenže pomocí transparentních studií se začalo postupně zjišťovat, že si charterové školy celkem běžně hrály se skladbou svých studentů, jako by byli nějaké zboží. Během let se těch nepohodlných zbavili. U mnohých top škol se zjistilo, že jim chybí hendikepovaní studenti nebo černoši. Téměř vůbec se nenajímali učitelé angličtiny, aby nemuseli integrovat cizince. Zbavením se těch pomalejších jim zajistilo místo v žebříčcích statistik. Někteří se takto zbavili od páté do osmé třídy až 60 procent svých žáků.

Nezávislost od veřejného dohledu navíc způsobila růst korupce. Mnoho vlastníků charterových škol je začalo využívat pro vlastní byznys. Online školy si přicházeli na desítky milionů dolarů ročně. Nebo prodávali škole vlastní produkty, případně vypláceli plat vlastním rodinným příslušníkům. Některým vlastníkům přibývaly mercedesy, zatímco učitelé nedostali měsíce zaplaceno. Neohlášená inspekce našla vážné nedostatky u 10 procent škol. Tedy z těch, kteří neodmítli inspektory vpustit dovnitř.

A výsledek? Podle testů v roce 2008 si charterové školy nakonec v průměru nestály lépe, než ty ostatní. Některé z nich měly výsledky přímo příšerné. Ale našli se i dobré příklady. Třeba školy v Bostonu a obecně celém Massachusetts to berou celkem vážně a jsou prý schopné konkurovat v PISA testech i top zemím. Bohužel, jestli je to výsledek znalostí nebo nekompromisního drilu testů, se už kniha nezmiňuje.

Když se Obama dostal k moci, tak v rámci svých reforem zrušil omezení na počet studentů charterových škol. Ty tak ztratily kontrolu výběrů svých studentů a začaly o motivované studenty bojovat. Data z důsledků tohoto kroku kniha nezmiňuje. Ale bylo poznat, že autorka nemá Obamu a jeho reformy zrovna v lásce.

Diktátorští filantropové

Zpět v New Yorku se odzkoušel další experiment vedení školy jako firmy. Michael Bloomberg, jeden z nejbohatších lidí světa, se stal starostou a převzal úplnou kontrolu nad městskými veřejnými školami v roce 2002. Nechtěl žádný dozor, aby měl volnou ruku k jakýmkoliv reformám. Poté najal top lidi z byznys světa, špičkové právníky a managery, aby tyto školy vedly. Pro rady si chodili i k dříve zmíněnému Bersinovi.

Magnát se soustředil na micromanagement – říkal učitelům, jak mají učit i když kompletně chyběla informaci co mají učit (kromě matematiky). Postupně rostly obavy z autokratického vedení, plného chyb, jako byly třeba chybějící osnovy. Co dělal s oponenty se nejvíce ukázalo v roce 2004, kdy chtěl Bloomberg zrušit možnost propadnout ve 3. třídě, což se členům staré rady moc nelíbilo. Těsně před dnem nezávazného hlasování nechal Bloomberg dva své názorové oponenty z rady vyhodit, aby si zajistil většinu. Poté to okomentoval slovy: „primátorská kontrola znamená primátorská kontrola, děkuji pěkně.“

V roce 2008 došlo na hodnocení programu. Podle kontroly NAEP se zlepšila úroveň pouze lehce u 4. tříd. Procento odmaturovaných se zvýšilo ze 44 na 56 procent. Jenže. Tato procenta byla mnohdy získána díky zavedení programu „credit recovery“. Což znamenalo uznání zvládnutí předmětu, kde se student třeba ani nikdy neukázal, pomocí bonusového projektu nebo návštěvou několika extra hodin. Počet studentů, kteří pak potřebovali „oprášit“ základní znalostí čtení, psaní a počítání v prváku na městské univerzitě tak stoupl ze 66 na 82 procent. 4 z 5 studentů vysoké školy má v New Yorku problém s něčím, co české děti zvládnou do 5. třídy základní školy. Očividně, požadavky mají v USA nastavené jinak.

Knihu jsem si trochu paradoxně vypůjčil na srazu efektivních altruistů, jejichž „vůdcem“ je Bill Gates. Některé mé obavy o dogmatech, které má toto hnutí nastaveno, byly v knize dokonce adresovány. Počítačový magnát svými financemi například v Africe nechal „vyrůst“ několik málo velmi dobře placených organizací bojujících s malárií, čímž zadusil ostatní tamní vědecké organizace a zbavil se jakékoliv diverzity názorů na tento problém. Musím říct, že i moje otázka na přelidnění se přešla na přednášce jeho mluvčího na UCL bez povšimnutí. Na otázku o kontrolních mechanismech paní z neziskové organizace, podle které se zachráněné dětí stávají otroky Nigerijců odpověděl, že nikdy nelitoval snahy zachránit jediný lidský život. Potom byla diskuzní část ukončena. Ale zpět od dogmat altruistů.

Gates v letech 2000-2008 napumpoval do školství 2 miliardy dolarů. Ušlechtilý čin. Jenže to vzal pod svou kontrolu. Všechny dozorčí rady dostaly vlastní „štědrý příspěvek“. Nikdo, včetně výzkumníků si nedovolili vznést námitek, protože se vystavovali odstřižení příjmů ať už pro sebe, svou školu nebo své sousedství. Celá země byla na jeho talíři. Gates se tak stal neomezeným vládcem, ještě větším než několik jeho předchůdců. I on samozřejmě „znal“ řešení.

Dnešní střední školy jsou prý zastaralé a neučí to, co by učit měly. Mnoho jich nechal zavřít, aby mohl upřednostnit nové, menší, s jeho lidmi. Malé školy podle něj byly řešením problémů, protože měly silnější smysl komunity. Jenže se záhy zjistilo, že tyto „vesnické“ školy jsou jen opakováním historie. Na jednu stranu každý zná každého, na tu druhou chybí kvalitní vyučující, kteří jsou rozmělněni po více institutech.

Občas došlo k absurdním situacím, kdy se jedna budova rozdělila na 3 školy. Skončilo to taháním se o učebnice, kavárnu, tělocvičnu, … Žáci se začali nálepkovat (škola geeků, huličů, rváčů, …), ředitelé se mezi sebou hádali. V roce 2006 Gates přednášel ve švýcarském Davosu, jak jeho reforma školství vyřeší problémy, zatímco u něj doma se malé střední školy otevřené pod jeho vedením zmítaly v chaosu. Ředitelé odcházely, roční úbytek učitelů byl kolem 20 procent. Absolventi nebyli schopni se zapsat na univerzity (i přes jejich nízké požadavky). Experiment skončil v roce 2008, kdy Gates uznal, že jeho školství nebylo nijak zvlášť úspěšné.

Co si z toho vzít?

Podle autorky se za těch posledních asi 130 let neobjevil žádný recept na úspěch. Ani nejlepší odborníci nebo „zábavní“ učitelé nebyli schopni zvýšit znalosti žáků. Ty naopak za posledních 50 let upadly kvůli častým reformám a za posledních 15 let navíc prudce kvůli testům, které „trestaly“. Podle ní je důležitá stálost, dlouhodobé cíle a motivace. Ne reformy co pár let, které kromě žáků naráží i na odpor učitelů, nucených se co chvíli rekvalifikovat.

I přes výhrady, které jsem měl (a mám) k našemu školství, jako jsou autoritářští učitelé a neschopnost pružně reagovat na nadané jedince, si myslím, že si stojíme velmi dobře. Do páté třídy téměř všechny děti zvládnou číst, psát a počítat, s čímž mnohé americké zápasí ještě na univerzitě. Mnoho dětí je u nás motivovaných pod hrozbou vyhazovu a následného sociálního stigmatu, případně jenom vidinou lepšího zaměstnání. V Americe se těchto hrozeb zbavili. Kdo učivo nezvládne, objeví se přes noc na jiné škole. Navíc běžnou univerzitu má „každý“ Franta s traktorem. Na ty „zajišťující školy“ dosáhnou jen bohatí. Není divu, že si pak student řekne: „Tak na co se snažit?“

Ale i u nás se smráká na horší časy. Přestože až na výjimky skončili všechny pokusy o reformu školství v Americe neslavně, mnohdy kráčíme ve stejných stopách. Dříve lokální maturity nahradily standardizované, což ty horší nutí švindlovat a ty lepší ztrácejí na kvalitě. I my chceme vzdělání nabídnout všem, včetně „každého Franty s traktorem“, což povede ke snižování skóre pro průchod. Na státy s těžšími školami se dívá skrz prsty, protože mají menší počet absolventů (viz třeba srovnání toho, co jsem tady psal o Španělsku s grafem). Přemýšlí se, jak odstranit stresové faktory, jako jsou známky (finský model), aby studenti již nebyli demotivováni.

Řešit přínosy integrace je nad rámec tohoto článku a nechci odbíhat od tématu. Je jasné, že nějaká integrace je nutná, ale také je faktem, že nevyhnutelně povede ke zhoršení výuky pro všechny. Inkluze hendikepovaných a příchod migrantů, jež se budou muset nejprve naučit jazyk, výuku razantně zpomalí. Moje přítelkyně mi už dává příklady z vlastní zkušenosti, protože její bratr chodí doma v Itálii stále na základní školu. Ve třídě se objevilo několik Afričanů a všichni se věnují tomu, aby je naučili základům jazyka, hygieny, chování, … Vlastní pokrok jde už stranou.

Navíc z USA je na problémy začleňování znevýhodněných dost tvrdých dat. Ředitelé škol s vyšší autonomií, po které se časem začne volat až se propadneme níž, se dokonce začnou dopouštět rasové segregace, jak se v Americe dodnes stává. Aby zvýšili své skóre, budou mít neoficiální seznamy průměrné inteligence toho kterého etnika, národa, rasy a na základě toho se budou „nepohodlných“ skupin zbavovat.

Říjen 2017, Smrt a život velkého amerického vzdělávacího systému 2014

88 komentářů:

  1. Dtcqfi 04.01.2024 20:40:08

    best generic allegra allergy pills over the counter allergy medication without side effects

  2. Jlcqtx 12.01.2024 17:12:55

    buy acne pills generic accutane 20mg best topical acne medication prescription

  3. Wzorcs 15.01.2024 01:10:34

    accutane over the counter isotretinoin 10mg brand accutane for sale

  4. Ncgcdx 15.01.2024 04:46:37

    order isotretinoin 20mg generic buy isotretinoin online buy isotretinoin no prescription

  5. Pjikkd 16.01.2024 12:55:26

    where can i buy doxylamine phenergan 10mg canada

  6. Dpmqel 16.01.2024 16:16:02

    sleeping tablets prescribed by doctors cost meloset

  7. Jyfrjh 16.01.2024 23:41:11

    order amoxicillin 500mg for sale order amoxil generic where to buy amoxicillin without a prescription

  8. Fulqpm 19.01.2024 01:23:59

    azithromycin 500mg uk buy azithromycin 250mg generic azithromycin usa

  9. Btvazp 19.01.2024 05:50:15

    order neurontin 800mg online neurontin 800mg sale

  10. Tutdze 20.01.2024 14:46:22

    order azithromycin generic buy azithromycin 500mg generic cheap azipro 500mg

  11. Bqtmcm 20.01.2024 17:42:11

    cost azipro 250mg buy azithromycin pill buy azipro 250mg generic

  12. Cbrdka 20.01.2024 20:50:30

    buy furosemide buy lasix 40mg

  13. Pgnxcc 22.01.2024 07:12:04

    omnacortil 10mg for sale order prednisolone online omnacortil tablets

  14. Dbmyjl 23.01.2024 13:10:19

    prednisone 5mg generic buy prednisone 10mg generic

  15. Yyhiqn 24.01.2024 00:14:20

    order amoxicillin generic amoxicillin online buy order amoxil 250mg generic

  16. Hwdvvu 24.01.2024 03:04:56

    buy amoxil 500mg for sale buy amoxicillin 500mg generic buy amoxil cheap

  17. Vyxwqm 27.01.2024 23:06:17

    buy synthroid pills levothyroxine drug order levoxyl without prescription

  18. Vnccfg 28.01.2024 16:10:18

    order levitra 20mg pill vardenafil 20mg over the counter

  19. Awmcgm 28.01.2024 19:18:52

    levitra pill buy vardenafil 20mg pill

  20. Xrwbiw 29.01.2024 08:57:59

    purchase clomiphene generic clomid pills purchase serophene without prescription

  21. Yliiox 30.01.2024 22:18:50

    purchase semaglutide for sale buy generic semaglutide online rybelsus 14mg cost

  22. Cdhcwq 31.01.2024 01:39:33

    order semaglutide 14mg online order rybelsus pill purchase semaglutide sale

  23. Ageknk 01.02.2024 18:10:20

    buy rybelsus 14mg online cheap order semaglutide generic rybelsus 14 mg oral

  24. Gfmmgh 01.02.2024 21:38:57

    semaglutide 14 mg canada semaglutide uk order rybelsus 14mg for sale

  25. Ixghjy 02.02.2024 00:05:10

    buy generic deltasone buy deltasone 10mg pill order prednisone 20mg for sale

  26. Sgciqs 02.02.2024 14:57:51

    accutane canada isotretinoin pill cheap isotretinoin 40mg

  27. Xvjbmy 03.02.2024 13:54:08

    buy generic isotretinoin for sale accutane 10mg usa absorica order online

  28. Oypdrz 04.02.2024 05:33:50

    buy amoxil 500mg sale generic amoxil 1000mg amoxicillin 500mg brand

  29. Cosvey 06.02.2024 03:51:48

    buy augmentin medication order amoxiclav generic augmentin 625mg canada

  30. Zsymeg 07.02.2024 14:28:45

    purchase omnacortil generic buy omnacortil 10mg generic order omnacortil 40mg pills

  31. Zwepin 07.02.2024 19:34:34

    where can i buy synthroid order levoxyl pill levoxyl usa

  32. Htcgzt 09.02.2024 11:57:25

    clomiphene over the counter buy clomid no prescription order clomiphene 50mg pill

  33. Melfgn 12.02.2024 11:32:29

    order doxycycline sale cost acticlate buy doxycycline online cheap

  34. Lfilbc 13.02.2024 07:25:15

    semaglutide for sale online buy semaglutide 14mg sale semaglutide pills

  35. Eqxcyg 13.02.2024 20:09:13

    slot games online free slots casino games online casino real money no deposit

  36. Zvwjkq 17.02.2024 13:06:55

    cialis sales buy generic cialis 5mg generic cialis 5mg

  37. Etlbzl 20.02.2024 02:15:52

    order loratadine 10mg generic claritin sale claritin where to buy

  38. Krillb 20.02.2024 05:38:16

    cost aralen buy generic chloroquine online aralen oral

  39. Hjgbpb 20.02.2024 06:02:25

    order chloroquine for sale order chloroquine 250mg sale chloroquine 250mg oral

  40. Vcjjko 20.02.2024 13:52:50

    buy dapoxetine pill dapoxetine online cytotec order

  41. Jrpctz 21.02.2024 07:59:06

    order priligy 90mg without prescription order priligy 60mg pills where to buy cytotec without a prescription

  42. Gnclrz 21.02.2024 21:37:04

    order glucophage 1000mg pill glucophage 1000mg without prescription glucophage 1000mg canada

  43. Bspsdq 22.02.2024 16:35:47

    orlistat cheap diltiazem cheap buy diltiazem generic

  44. Vklysx 25.02.2024 04:46:49

    oral rosuvastatin rosuvastatin online buy generic ezetimibe

  45. Epmqmd 25.02.2024 13:43:30

    buy zestril 5mg pills oral lisinopril 2.5mg zestril 2.5mg ca

  46. Srkflm 25.02.2024 23:30:56

    buy generic crestor 10mg order crestor 20mg sale ezetimibe oral

  47. Dmjnbo 26.02.2024 20:28:10

    prilosec 20mg canada order generic prilosec 20mg purchase prilosec pill

  48. Gbgggp 27.02.2024 21:16:56

    flexeril over the counter buy baclofen without prescription baclofen 25mg pill

  49. Kiuixc 28.02.2024 07:07:15

    metoprolol 50mg canada order metoprolol 50mg pills buy generic metoprolol over the counter

  50. Tjogzv 29.02.2024 16:40:56

    atenolol online order atenolol 50mg usa tenormin 100mg drug

  51. Bdcrwi 02.03.2024 00:21:36

    buy toradol generic colcrys 0.5mg oral order colchicine 0.5mg sale

  52. Ozjpts 02.03.2024 01:38:32

    buy medrol 16 mg medrol 16 mg otc medrol 16mg without prescription

  53. Kilprd 02.03.2024 19:15:34

    buy propranolol for sale how to get inderal without a prescription clopidogrel online order

  54. Lzdarf 03.03.2024 07:46:42

    speechwriters college paper help academic writing article

  55. Owmxty 05.03.2024 02:29:05

    maxolon cost buy metoclopramide cozaar 25mg uk

  56. Rzxzeb 05.03.2024 05:59:03

    buy meloxicam 7.5mg pill celebrex 200mg us buy celebrex online cheap

  57. Fzpbcg 05.03.2024 06:25:41

    meloxicam 15mg over the counter brand celebrex buy cheap generic celebrex

  58. Zwbvgs 06.03.2024 17:15:06

    how to get tamsulosin without a prescription buy celebrex without a prescription celebrex brand

  59. Sjrimi 08.03.2024 23:08:10

    nexium 40mg tablet order topamax 100mg sale topiramate 100mg for sale

  60. Xirvqa 09.03.2024 13:55:08

    oral ondansetron buy aldactone 25mg generic aldactone ca

  61. Pwdsvt 10.03.2024 03:18:01

    sumatriptan 50mg brand order levofloxacin 500mg for sale buy levaquin 250mg online

  62. Lebtmz 10.03.2024 14:00:34

    avodart ca dutasteride price zantac 150mg price

  63. Ppbcoc 10.03.2024 22:29:54

    buy zocor generic buy zocor without a prescription valacyclovir 1000mg price

  64. Ycdgei 10.03.2024 23:09:07

    order zocor sale order valtrex 500mg generic cost valacyclovir

  65. Zreodd 13.03.2024 09:43:44

    propecia pill purchase finasteride generic fluconazole canada

  66. Vtpgdq 17.03.2024 07:38:35

    buy ciplox 500mg sale - amoxicillin 500mg cheap erythromycin medication

  67. Sgrnmk 18.03.2024 23:24:03

    ivermectin 6mg online - order sumycin 500mg online cheap buy sumycin 500mg sale

  68. Fddzpg 19.03.2024 05:20:03

    buy valacyclovir 1000mg without prescription - diltiazem 180mg tablet acyclovir for sale online

  69. Nglqux 20.03.2024 07:52:05

    valtrex online order - purchase nemasole acyclovir 400mg pills

  70. Vxysbe 21.03.2024 10:23:51

    buy ampicillin generic how to buy amoxicillin amoxil price

  71. Mofdzx 22.03.2024 02:13:45

    order generic metronidazole 200mg - zithromax 500mg oral purchase azithromycin generic

  72. Ktzyuz 23.03.2024 23:54:02

    generic furosemide 100mg - buy capoten without prescription captopril 25mg oral

  73. Rdlezu 25.03.2024 00:27:10

    buy metformin 1000mg pill - buy duricef generic order lincocin online

  74. Pidtxj 27.03.2024 01:50:03

    clozaril 50mg over the counter - ramipril 5mg usa order pepcid 20mg generic

  75. Mxbeff 27.03.2024 06:49:11

    buy generic retrovir over the counter - allopurinol cheap

  76. Kupkrw 29.03.2024 03:28:36

    seroquel drug - cheap bupron SR without prescription cheap eskalith online

  77. Ldqpzq 29.03.2024 23:48:25

    buy anafranil for sale - amoxapine 50mg ca order generic doxepin 25mg

  78. Dxsndx 30.03.2024 08:33:59

    clomipramine 25mg over the counter - imipramine medication cheap sinequan

  79. Npkkec 31.03.2024 05:32:55

    atarax 10mg for sale - buy amitriptyline 10mg pill endep oral

  80. Whxibb 03.04.2024 02:56:07

    buy generic clavulanate for sale - ciprofloxacin 1000mg us buy generic ciprofloxacin

  81. Wubjaz 03.04.2024 20:00:16

    cost amoxil - keflex 500mg for sale ciprofloxacin 500mg without prescription

  82. Obctcw 09.04.2024 01:29:45

    order zithromax 500mg generic - buy sumycin pills for sale ciplox 500mg tablet

  83. Xoudsq 09.04.2024 04:10:19

    cleocin 150mg without prescription - buy suprax pills for sale order chloramphenicol without prescription

  84. Zngzoi 09.04.2024 10:35:34

    zithromax online - buy generic azithromycin over the counter buy ciplox 500 mg pill

  85. Icbffr 12.04.2024 03:15:07

    ivermectin medication - order eryc 250mg cefaclor 500mg price

  86. Vhkaeq 14.04.2024 00:40:56

    albuterol order online - brand advair diskus inhalator order theo-24 Cr generic

  87. Ehbrmu 14.04.2024 17:46:10

    medrol 16 mg tablets - order zyrtec online buy azelastine 10 ml

  88. Alncdz 15.04.2024 03:16:27

    methylprednisolone 8 mg otc - buy montelukast without prescription purchase azelastine

Přidat komentář

[ Different Image ]

CAPTCHA Image