Malta

Tenhle malý ostrov (ostrovy) v moři dostál svému jménu. Vypadá, jako by tam někdo vylil milióny tun malty (asi proto to velké M). Vystupuje jakoby z ničeho, je šíleně kopcovitý a hrany pěkně ostré. Malta je stát s nejmenšími zásobami vody na světě. Nemají žádnou. Přesto mají vysoké HDP a je to bezpečná země. Ve spoustě zemí by si mohli vzít příklad. Ideální destinace, pokud člověk nemá rád déšť a líbí se mu britská kultura. V bývalé kolonii Impéria člověk narazí na všechno známé - černý čaj, červené budky, fazole s vajíčkem ke snídani nebo jízda na blbé straně.

Na cestování po Maltě jsem si půjčil kolo. Moje ekonomická situace se už zlepšuje, tak můžu z chůze povýšit na modernější techniku. Snad mě nezabijou v protisměru. Situaci rozhodně neulehčuje fakt, jak je tenhle ostrov kopcovitý. Několikrát jsem už musel slézt a tlačit kolo pěšky.

Hned v hlavním městě Valetta si člověk všimne, že je Malta docela hustě zastavěná. Z přemíry malty se tam už není moc kam hnout. Ulice jsou díky tomu dost úzké, chodníky kolikrát prostě chybí a když pak popeláři vlezou do cesty, může to být blokáda i na 5-10 minut.

Gozo mi přišlo naopak hlavně o přírodě. V jeho středu se nachází Victoria plná historických budov i viktoriánské architektury. Směrem od ní se rozbíhá severoafrická příroda, která už v květnu vypadala, že by potřebovala napít. A na okrajích ostrova průzračně modré moře plné koupajících se turistů. Bohužel slavné Azurové okno spadlo do moře rok před mým příjezdem. Okna občas padají...

Na Gozu se také nachází několik staveb, postavených před tisícovkami let. Ggantija je jedna z nejstarších staveb na světě, taková maltská verze Stonehenge. Všechno bylo postaveno národem, který zmizel a o kterém se neví nic, protože před Féničany nikdo nedělal záznamy. Ti ale přišli až tak o 1500 let později. Kdo ví, jestli tam nevyvolávali minotaury, kteří následně snědli všechno původní obyvatelstvo. Ona vůbec Malta je v tak strategickém bodě, že to podobně jako Česko nemá vůbec jednoduché. Před asi tisícem let byla vyvražděna Araby a skoro 200 let bez populace. V 16. století byla celá populace Goza odvlečena piráty do otroctví.

Mně samotnému se ale během toulek Maltou a Gozem nestalo nic, co by stálo za zmínku. Ani piráti, ani arabští nájezdníci nebo britská kavalérie nezkřížili těchto pár dní nikomu zde cestu. Nemůžu ale ručit za to, že se to ten další týden nestane. Prozatím Malta zůstává velmi klidným odpočinkovým místem, kam můžeme v klidu létat na odpočinek do doby, než se sv. Gréta stane královnou sedmi moří.

0 komentářů:

Přidat komentář

[ Different Image ]

CAPTCHA Image