XI. Benátky

Benátky – temná strana

Na Benátkách je výhoda to, že se tam dá dojet autobusem. Nevýhodou je, že se sem jezdí autobusem. X hodin v plechovce, kde se nedají ani natáhnout nohy, dokáže být celkem ubíjející. Zvlášť, když úplně všem smrdí ponožky.

Těšil jsem se tam. Město po našem příjezdu slibovalo ještě lepší vlastnosti, než jaké jsem si představoval. Benátky jsou vlastně soustava ostrovů, kde místo aut jezdí lodě. Viděli jsme lodní taxíky i lodní pohřebák. A je dobré toto místo navštívit, dokud nezmizí pod mořem. Projekt na ohrazení laguny se prý totiž zmítá v problémech spojených s korupcí, což stavbu prakticky zastavilo.

Tenhle výlet byl však bohužel důkazem toho, že i sebepěknější místo může být za určitých okolností docela nepříjemné. Ten den provázel liják. Celý den. Já měl celkem děravé boty. A celková zima. Bylo to tu pěkně ponuré. Po příjezdu lodí lidé hned začali skupovat pláštěnky. Moje byla bez sňůrek, takže neustále padala z hlavy. Nechápu to. Proč jsou ty se šňůrami dnes už taková rarita?

V jednu chvíli jsme se museli více jak hodinu schovávat v podchodu u náměstí San Marca, protože blesk tam nedávno údajně někoho zabil. Takže jsme neměli vycházet ven. Čekání nám aspoň zkrátilo představení stoupenců Hare Kršna.

Zima nás vyháněla do kaváren a restaurací, při kterých moje peněženka plakala. Za jednu večeři pro dva po nás chtěli dokonce 66€. Nikde jsem neviděl dražší jídlo. Jeden chlápek dal kamarádce kytku, že prý je zdarma. Když jsme se po chvilce sešli, přispěchal s tím, že chce 20€. Lidé tady žijí z neskutečného obírání turistů. To moji už tak skleslou náladu ještě zhoršilo. Navíc jsem na fotkách ještě nikdy nebyl tak hnusný.

Pozitivní na výletu bylo aspoň to, že jsme chytili období karnevalu. Takže jsme s kamarádkou neodešli úplně s prázdnou. Každopádně to bylo ale poprvé, kdy jsem neměl z cestování dobrý pocit. Na místo jsem ale nezanevřel. O dva roky později jsem se sem vrátil s kamarádem. Třeba to tentokrát vyjde. O tom, jak to dopadlo, však už jinde.

Březen 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *