Moldávie

Album na Facebooku

Všechno jednou končí

Moldávie. Chudý stát někde na okraji Evropy s HDP na obyvatele na úrovni Afriky. Destabilizovaná země kvůli zlověstnému separatistickému území Podněstří. Navíc není oproti jiným státům tak lehké se sem dostat. Pravidelné letecké spoje se totiž zrušily po hospodářské krizi v roce 2008, železnice ani netuším, jestli v Kišiněvě je, a silnice na Ukrajině jsou děravé jak cedník. Nějak to doklepeme po zemi. Moje tažení Evropou se tak po osmi letech blíží ke svému závěru.

Na tuhle cestu se ke mně přidal kamarád. Prý se mu cestování po Východní Evropě líbí. Má to však drobné vady. Nosí trochu smůlu. Trochu. Když někam přijede, často tam něco shoří. Třeba hala. Nebo les. Dva dny před Ukrajinou odlétal z Ruska. Letadlo hned za ním zasáhl blesk a následně vzplanulo. Přes 40 mrtvých. A za druhé, s jeho čerstvým ruským odznáčkem v pase pojedeme přes Ukrajinu. Ideální kandidát na špióna provádějícího sabotáže. Já ale nesmím umřít, než dojedu do Moldavska. Až ho budou Ukrajinci svázaného mlátit ve sklepě, tak prostě řeknu, že ho neznám a chtěl se na mě nalepit, aby mi ukradl výzkum hub.

Cesta do chudých Bradavic

Z Bohumína do Lvova to je jednoduché. Hranice jdou tímhle směrem rychle a tak jsme získali na přípojný vlak do Černivce slušnou dvouhodinovou rezervu. Celkem přirozeně jsme ho tedy dobíhali a naskočili do něj 2 minuty před odjezdem. Parní vlak z roku 1952 si už si něco pamatoval - kožená lůžka, úzké uličky s červeným kobercem silného odéru (zkuste mít 70 let stejný koberec). Průvodčí taktéž pod parou roznášela čaj. Prostě stará dobrá 50. léta. Včetně vykonstruovaného procesu, kdy můj mobil musel vypovídat rezervační čísla a byl u toho zbaven osobní svobody. Na naše stálé intervence však byl nakonec naštěstí po 20 minutách místo popravy osvobozen. Mohli jsme se v poskakujícím vlaku uložit ke spánku. Ráno se probereme v magickém světě bez moderních vymožeností.

Černivec je kdesi dole. Prostě tam dole. Mapa neukazovala skoro nic. Zapomněl jsem si ji před odjezdem nahrát. Kdo ví, kdy tady byl poslední turista a jestli se mu z té nádhery nesplašily koně. Naštěstí tady byli více než ochotní taxikáři. Za cenu pouhých 400,- nás chlápek vzal z vlakového nádraží na to autobusové kolem celého města. Nejdražších 100 metrů v mém životě. A to jsem ještě několikrát odmítl jeho výhodnou nabídku, že nás vezme na hranice Moldavska. Ze zdejší pohostinnosti by nám brzy nejspíš ukáply nějaké ty slzy.

Z Černivce jede do Kišiněva přímý autobus. Je to se svými 300,- za lístek sice levnější než zdejší ctihodné taxislužby, ale zato to potrvá ukrutných 9 hodin. Prostě sleva za nepohodlí. Po cestě nás navíc čeká šílená lokální hudba v dávno zatraceném norském autobuse, krávy kolem silnice a autodromy, na kterých s námi budou závodit koňské povozy. Moldávie je tady.

Jenom bída Sovětského svazu

Robin ze začátku moc nadšeně nevypadal. Asi za to mohly ty rozpadající se paneláky. Každou chvíli to vypadalo, že se nějaký blok přeci jen uvolní a zabije nějakou tu stařenku. Aspoň ty cesty jsou ve všech směrech od hlavního města asi 10 kilometrů dobré. Kišiněv tak nějak působil… že aspoň ti místní jsou docela fajn. Navíc milují zeleň a parky. Prý je to jedno z nejzelenějších hlavních měst Evropy. Ideální destinace pro všechny milovníky post-apo filmů. Ale podařilo se nám trefit oslavy konce války.

[gallery columns="2" link="file" size="medium" ids="884,1279"]

V téhle části světa válka skončila až 9. května a místní jsou na to náležitě hrdí jako nikde jinde. Do ulic vyrazí snad celá země. Mávají rudými vlajkami, nosí rudé čepice, jsou rudě drsní. Nejvíc pobavil kluk prodávající rudé vlajky, krátící si dlouhou chvíli házením nožem do vzduchu. V jednu chvíli ho nechytl a zabořil se mu hned vedle nohy. Bez mrknutí oka ho však zvedl a šel cvičit na válku s imperiálními škůdci dál. Snad se tady za ten týden na někoho blbě nepodíváme.

Pro pochopení současného stavu si stačí uvědomit, že Moldavsko je dnes dokonce chudší, než za dob rudě minulých. Tehdy byli největší země světa, obří velmoc. Dnes jen chudáci na okrajích ekonomicky aktivního světa, jemuž brání k integraci do Evropy zvláštní region na východě – zdejší verze Donbasu. Na druhou stranu, za 150,- na noc se tady dá pronajmout třeba celý byt. Turisticky přívětivá strana chudoby. Pokud chce člověk investovat do nemovitostí s málem peněz (a nevadí mu, že se rozpadají), budiž mu tahle země ideálním pískovištěm. Kluk mladší než já, u kterého jsme byli ubytovaní, vlastnil různě po městě bytů několik. Snad mu ještě po roce budou stát.

Město se rozpadá prakticky všude. V podchodech jsou všechna světla rozbitá a a v jejich temnotách se schovávají bezdomovci, kteří z nich dělají snesitelné místo asi jako když vám dojde palivo v karavanu kdesi v kanadských lesích a vezete s sebou tchýni. Vrchem je obejít nejde, tam je pánem auto. Nezbývá, než zadržet dech a projít se svítilnou na mobilu. Pokud v polovině dech dojde a člověk se nadechne, vyteče mu mozek a přidá se ke zdejším hordám nemrtvých. Zmiňoval jsem post-apo feeling města?

Robin si na hostelu našel kočku. Byl to fakt kus. Skoro mu vlezla do postele. Nebo spíš pod ni. Prý se tam schová vždy, když se jí obsluha snaží zbavit. Kočka se totiž asi před měsícem ubytovala sama na dobu neurčitou. Třetí den ráno jsme s batohy na zádech pomalu opouštěli hostel, před nímž nemluvný šestiletý kluk kovovým prutem děravěl příbytek naší nové kamarádce, kterou málem prošpikoval taky. Možná už cvičil na přežití ve zdejších školách.

Donbas v0.1

Zní to lehce povědomě. V roce 92 došlo k bitvě mezi státními složkami a separatisty, které se díky podpoře ruskými silami nepodařilo porazit. Vznikl útvar uznávaný celou řadou států. Konkrétně asi čtyřmi. Ale zato se zvučnými a slavnými jmény, jako je Jižní Osetie nebo Náhorní Karabach. Prostě ideální dovolenková destinace kousek od břehů Černého moře. Ale Robin nevděčně z nějakého důvodu nadšený nápadem sem jet zase tak nebyl.

Nakonec se nám v Kišiněvě povedlo najít minivan do Tiraspolu. Trochu nám to komplikoval fakt, že se lidi nějak divně křižovali, místo toho, aby nám poradili cestu. „V tom lese je ruský tank. Přísahám, že jsem ho právě viděl.“ Byli jsme s mým souputníkem, přilepeným k oknu, už pár metrů za hranicí. Pomalu jsem se vzdalovali s bílými papírky v pasech, že jsme návštěvníci suverénní země Podněstří. Suverénní asi jako celník, který chtěl znát všechny adresy a proč se sem chystáme. Ten azbukou i mluvil.

Tiraspol byl upravený lépe, než Kišiněv. Lépe než hlavní město Moldávie, jehož je de facto součástí. Z čeho tak může zdejší ekonomika profitovat? Hádám, že prodej kočičího masa to nebude. I když je jich tady jak Číňanů v Šanghaji. Tohle prostě musí někdo financovat zvenčí. A Náhorní Karabach to asi nebude.

Ty rudé hvězdy byly všude. Ulice jimi byla lemována. Ministerstvo spravedlnosti ji mělo ve znaku. A v ní srp a kladivo. Ti lidé mluvili jako rudé hvězdy. Naštvaní, že mluvíme anglicky a nepobíráme jediný správný jazyk – ruštinu. Chceme se ubytovat. Jenže nemáme tu jedinou použitelnou měnu – podněsterský rubl. Bankomat snad pomůže. Nepomůže. Visa není dost ruská. Naštěstí je hned vedle ruská Sberbank.

Takzvaný hostel byl byt v běžném paneláku. Bytný sice nemá recepci, ale pohoda, má na dveřích telefonní číslo. Jenže naše simky nejsou dostatečně ruské. Potkáváme mladou a nenaštvanou slečnu. Slibný začátek. Ale anglicky nedává ani slovo. Tak to Robin zkouší jiným světovým jazykem: česky. „Ha! Čeština! Žila jsem dva roky v Žatci. Zavolám mu.“ Je výhodné mít za mateřský jazyk některý z těch opravdu používaných.

„Jaktože jste tam nebyli ve 2? Já tam byl, vy ne. Teď jsem zaneprázdněný. Velmi.“ První člověk, který kouká na hodiny na Hostelworldu. Tak teď musíme čekat asi hodinu, než ten Ivan dotopí nějakého Borise ve vaně. Ale nakonec dojde. Se zdejší typickou naštvaností. A bere pouze rubly. Žádné karty. Vracíme se do Sberbank. Ženské na přepážce nasazují místní povinný výraz totální nasranosti a nechápou co chceme. Na vyzvednutí 400 rublů musím podepsat víc papírů jak na prodej bytu (vážně, v tom období jsem jeden opravdu prodával). Jednou si přijdou pro mé ledviny a krev nenarozeného dítěte. Mezitím tam stihne vtrhnout bytný, co je za problém a jestli už máme prachy.

Hostel se jmenuje Lenin. Leží na křížení ulic Lenina a Marxe. V něm se nacházely železné dveře se spoustou západů, za kterými se určitě skrýval rozteklý atomový reaktor. Hostel oplýval řadou pravidel. Mazlíček bez klece je pokutován první den za 50000 €. Najednou by panáček eura bral. Taky spousta různých obstrukcí jako byl zákaz rybaření v záchodě. To mě už dopálilo. Večeře bez moldavské piraně ze záchodu prostě není večeře.

To by nebyl kompletní sovětský zážitek, kdyby vojáci neukazovali lidem na náměstí úžasnosti ruské techniky. Děti byly celé bez sebe, že si můžou polézt tanky nebo protiletecké baterie. Ale na kaťuše se už nevysápaly. Ještě neměly toho správného velkého vlasteneckého ducha. Možná by mohli vojáci začít střílet každé třetí, to by jim jistě dodalo dost sil a pocit hrdosti z dodržování místních tradic.

Jako Severní Korea

Policie i vojáci, kterých jsou všude mraky, člověka pořád kontrolují. Pokud by totiž snad někde zapomněl pas s bílým lístečkem nebo ho nedejbože vytratil, pěkně ho zkasírují. Nebo zmasírují. Tady člověk neví, když nemluví jediným správným jazykem. Ambasáda tady není, nejsou přece vlastní stát. Oba po prvním dni cítíme, že bude lepší se vytratit. Jenže jak? Autobusy kromě časů nic moc neříkají (třeba kam jedou) a nádraží je večer zavřené (nešlo tedy přečíst jízdní řády vlaků). Musíme to ráno zkusit naslepo. Prý tady podle starých internetových stránek třikrát týdně, 30. února a v srpnu kolem osmé projíždí vlak. Budu muset říct leninofilovi, aby došel už v 7 a vrátil nám depozit. Bude jistě nadšený jak rolník z mandelinky bramborové.

Ráno na nádraží u nás byl hned týpek se samopalem. „Papíry pažalsto“. Jenže tenhle si je nechal. Tahle stanice je vlastně státní hranice, proto byla večer zavřená. Jenže ženská u přepážky chce za lístky ze země nějak moc, jelikož cena dopředu zjistit nešla - asi není pevně daná. Bankomaty nikde. Zpátky ven přece nemůžeme, vzali nám papíry. Budou u nás v momentě, kdy vykoukneme ze dveří. Vlak do Oděssy je tu za 5 minut, musíme to risknout.

Na nástupišti je nějaký hluk. Dva hlasití Britové hulákají co si o sobě místní myslí, že nemají na nádraží funkční záchod. Vzápětí se s námi dají do řeči a pochvalují si to tady. Že prý jim ti vojáci, příroda a vůbec všechno připomínají jejich milovanou Severní Koreu, kde byli už 5x. Do příjezdu vlaku odpočítáváme každou sekundu.

Černí pasažéři v totalitní zemi. Ne úplně ideální stav, ale nějak to snad uhádám. Dohaduju se s průvodčí podle plánu tak dlouho, až to vzdá tím, že mi vytrhne všechny rubly i moldavské leie a naštvaně odkráčí pryč. Chtěla ještě 2x více než prodavačka lístků u okýnka. 240 rublů za každého. Hranice oba vyhlížíme přilepení na sklo. Hypnotizuju svoji gps a snažím se posouvat kilometry očima. Najednou věže, ostnaté dráty a řeka. Jsme skoro venku. Ukrajinští celníci nás prolustrovali a šli dál. Pak přivedli nějakého tureckého turistu. Pár slov rusky a o trochu víc anglicky. Tak jsme překládali ruštinu do angličtiny. Asi 10 minut. Prý jen projížděl z Moldávie na Ukrajinu. Očividně neznal místní poměry. Načež byl vytažen z vlaku a už jsme ho neviděli. Nás už nechali být. Asi si už naplnili dnešní kvótu odvodů na dobrovolně nucené práce.

Zpět v civilizaci

Jsme v Oděsse. Sice prší, ale máme neskutečnou radost z návratu do civilizace. Pěkná architektura. Spousta míst, kam se dalo zajít. Kafíčko u moře. Nóbl jídelna za 120,- za oběd. Lůžkový vlak zpátky do Lvova a pozorování hemžení na téměř bezejmenných stanicích, kam turista nikdy nezavítá a babušky na nich prodávají ve svých plátěných taškách všechno od kapesníčků po obohacený uran.

Přejezd zpět ze Lvova do Polska je docela opruz. Před námi jen 2 autobusy a celá operace stejně zabrala 4 hodiny. Z toho tři prohlídky pasů a dva rentgeny batohů. Hranici EU hlídají dobře. I před turisty. Ale zvládli jsme to. Náctiletý Robin má zajímavou lekci do života. Já si z toho odnesl už nikdy nejezdit do Podněstří. Ale dobyl jsem celou Evropu! Brzy dobudu celý svět!


51 komentářů:

 1. Slávek 26.01.2021 00:00:00

  Tak tam debile nelez

 2. Gfkefz 04.01.2024 21:13:50

  major brand allergy pills alternatives to allergy medication prescription only allergy medication

 3. Eyvgsi 05.01.2024 06:05:09

  best allergy medication for itching antihistamine generic names skin allergy tablets list

 4. Ydtzta 09.01.2024 12:43:13

  heartburn treatment over the counter order ciprofloxacin 500mg generic

 5. Vzogqi 10.01.2024 17:27:53

  brand name anti nausea medication purchase biaxsig without prescription

 6. Rjigki 11.01.2024 11:51:05

  medicine that keeps pimples oral aczone tablet how to clear adult acne

 7. Pksbis 13.01.2024 05:26:01

  allergy medication better than allegra buy albuterol otc allergy medication comparison chart

 8. Qpmbdr 15.01.2024 07:32:23

  medicine that helps with puking buy glycomet for sale

 9. Qvpxnn 17.01.2024 19:17:42

  how to get amoxicillin without a prescription buy amoxicillin 500mg for sale cheap amoxil

 10. Cscwtt 19.01.2024 14:04:20

  buy neurontin 800mg online cheap order neurontin 800mg online cheap

 11. Hprbpu 20.01.2024 04:54:43

  gabapentin generic cheap neurontin 100mg

 12. Dlymnv 21.01.2024 14:01:36

  azipro 250mg drug order azithromycin 250mg buy azipro without prescription

 13. Surfcj 23.01.2024 03:31:50

  omnacortil 40mg us buy prednisolone 20mg for sale order omnacortil 10mg for sale

 14. Jlghcj 25.01.2024 13:35:05

  buy amoxicillin generic amoxil 1000mg without prescription amoxicillin over the counter

 15. Nfsrvp 28.01.2024 00:38:19

  buy augmentin 1000mg generic where to buy augmentin without a prescription

 16. Srqlsg 28.01.2024 22:59:34

  synthroid cheap purchase levothyroxine generic where can i buy levothyroxine

 17. Yvuksq 29.01.2024 00:29:57

  buy generic levitra over the counter vardenafil 20mg price

 18. Ouavyq 30.01.2024 05:29:51

  order clomid 100mg sale purchase clomid generic order clomid for sale

 19. Uthhwj 30.01.2024 19:12:20

  tizanidine online buy zanaflex pill purchase tizanidine sale

 20. Tekbei 01.02.2024 08:04:04

  prednisone pills buy prednisone 20mg for sale prednisone 20mg tablet

 21. Dtklqv 02.02.2024 20:21:59

  buy generic rybelsus 14mg semaglutide 14 mg generic semaglutide brand

 22. Hrdkzx 02.02.2024 23:19:39

  buy absorica pill cheap isotretinoin 40mg order accutane without prescription

 23. Otiniz 04.02.2024 02:07:58

  buy albuterol without a prescription purchase ventolin inhalator for sale albuterol cost

 24. Afslmf 04.02.2024 12:24:10

  amoxil cost buy amoxicillin 1000mg pills buy generic amoxicillin

 25. Zfjuth 06.02.2024 04:52:14

  brand zithromax 250mg purchase zithromax without prescription azithromycin 500mg price

 26. Jxyfeu 06.02.2024 07:19:30

  buy zithromax 500mg sale buy zithromax 500mg for sale buy azithromycin 500mg pills

 27. Bcmozx 07.02.2024 21:08:29

  omnacortil us prednisolone over the counter order prednisolone 40mg pill

 28. Gfxrry 07.02.2024 23:55:51

  prednisolone 20mg ca omnacortil drug purchase prednisolone online

 29. Bitqrf 09.02.2024 14:43:00

  order gabapentin online order gabapentin 800mg online order gabapentin 800mg pill

 30. Spmega 11.02.2024 00:26:04

  cheap viagra sale viagra online buy viagra uk

 31. Mupivi 11.02.2024 02:47:09

  lasix uk lasix 40mg pills lasix for sale online

 32. Qrbjqp 11.02.2024 05:37:11

  lasix without prescription how to get furosemide without a prescription furosemide 100mg ca

 33. Fwsryu 11.02.2024 10:42:54

  pfizer viagra 50mg viagra 100mg without prescription sildenafil 100mg drug

 34. Xzyqjr 13.02.2024 00:18:16

  buy rybelsus 14mg generic buy generic rybelsus 14mg buy rybelsus without a prescription

 35. Srjhjv 17.02.2024 22:00:28

  order clarinex sale desloratadine sale clarinex usa

 36. Qnwsep 18.02.2024 05:58:43

  cenforce 50mg canada cenforce 50mg uk buy cenforce 100mg

 37. Hyovzo 19.02.2024 09:44:16

  loratadine online buy buy loratadine order loratadine sale

 38. Xnyzkv 21.02.2024 06:06:30

  metformin 500mg sale order metformin 500mg generic metformin 1000mg usa

 39. Yxcekv 22.02.2024 05:10:36

  order orlistat 120mg sale order xenical 60mg online cheap order diltiazem 180mg pill

 40. Vcmfbb 22.02.2024 14:16:05

  buy lipitor 40mg buy lipitor 10mg pill buy atorvastatin 10mg sale

 41. Gwtpxf 22.02.2024 22:07:29

  order lipitor sale lipitor 20mg cheap generic atorvastatin

 42. Rfqxed 23.02.2024 22:03:47

  amlodipine 10mg brand buy generic norvasc 5mg buy amlodipine 10mg sale

 43. Ilbvqf 25.02.2024 09:27:13

  buy rosuvastatin 20mg without prescription zetia online ezetimibe pill

 44. Digshe 26.02.2024 13:55:29

  buy prilosec 20mg generic oral prilosec prilosec tablet

 45. Bkgbda 27.02.2024 14:02:06

  metoprolol 50mg over the counter buy generic lopressor buy metoprolol medication

 46. Niemzk 28.02.2024 00:21:57

  oral lopressor metoprolol 50mg uk metoprolol 50mg brand

 47. Mefjqq 28.02.2024 03:55:42

  order flexeril 15mg for sale cheap baclofen buy generic lioresal

 48. Yllfuo 29.02.2024 00:47:56

  atenolol cheap tenormin 100mg price tenormin online

 49. Gemygn 29.02.2024 09:39:34

  cost tenormin 100mg cost atenolol tenormin pills

 50. Fkhpbn 01.03.2024 10:24:16

  buy oral depo-medrol buy depo-medrol buy methylprednisolone no prescription

 51. Bfdfsq 01.03.2024 18:44:21

  buy methylprednisolone 8 mg online medrol 4 mg online depo-medrol for sale

Přidat komentář

[ Different Image ]

CAPTCHA Image